Krótko o transformatorach - prąd

transformatory olejowe

W zależności od rodzaju prądu dzielimy

Na pewno w słowniku każdego elektryka pojawiło się choć raz pojęcie "transformatory". Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z elektryką, koniecznie powinieneś poznać to pojęcie. Poniżej zamieszczona została ogólna inform

Krótko o transformatorach - prąd transformatory olejowe
acja na ich tematy.
Transformatory w elektrotechnice to przyrządy, które służą do przetwarzania energii elektrycznej na zasadzie elektromagnetycznej bez udziału ruchu mechanicznego. Nie są to więc maszyny elektryczne w najściślejszym tego słowna znaczeniu.
Transformatory odgrywają w elektrotechnice bardzo ważną rolę - dzięki transformatorom można wytworzyć energię elektryczną tam, gdzie jest nam najwygodniej i najtaniej, rozprowadzając ją do punktów odbiorczych, które niekiedy są bardzo oddalone od wytwórni. Można powiedzieć, że transformatory rozwiązują nam problem transportu energii.Chodzi tutaj o to, że przesyłanie energii elektrycznej przy niskim napięci ciągnie za sobą konieczność stosowania bardzo dużych przekrojów, o ile spadek napięcia ma być utrzymany w nieznacznych granicach. To jednak bardzo zwiększa koszt linii.
Przenosząc tę samą moc przy wyższym napięciu, zmniejszamy przekrój, a tym samym i koszt urządzenia przesyłowego. Bierze się to stąd, że przekrój przy tym samym procentowym spadku napięcia jest odwrotnie proporcjonalny do kwadratu napięcia.
W miejscu dostarczenia energii elektrycznej napięcie trzeba zniżyć - w momencie, gdy takie odbiorniki, jak żarówki, grzejniki, małe silniki są zbudowane na niskie napięcie.
Właśnie transformatory służą zazwyczaj zarówno do podnoszenia, jaki i obniżania napięcia.
W zależności od rodzaju prądu dzielimy transformatory na jednofazowy oraz wielofazowe.


Uwaga: w słowach kluczowych pojawił się błąd "tranformatory".


Jest to bardzo dobrze opłacana praca

Obecnie zawód elektryka to bardzo dobry wybór dla młodzieży, która ma przed sobą wybór drogi zawodowej. Jest to bardzo dobrze opłacana praca, a obecnie brakuje dobrze wykwalifikowanych fachowców. Okazuje się, że dobry elektryk może często zarobić więcej od pracownika biurowego. Przez ostatnie kilkanaście lat polskie szkolnictwo zawodowe i techniczne zostało zaniedbane, stąd odczuwalne braki na rynku pracowników budowlanych. Obecnie najlepszym wyborem dla adeptów zawodów związanych z elektryką jest technikum elektryczne. Co prawda edukacja w nich trwa dłużej, niż w tradycyjnym technikum, ale za to uczeń ma szansę bardziej dogłębnego poznania zawodu i budowy tak skomplikowanych urządzeń, jak na przykład tranformatory. Absolwent takiej szkoły z pewnością nie będzie narzekać na brak pracy po zakończeniu edukacji. Wielu ludzi nie ma pojęcia jak działa prąd, więc prace związane z instalacją elektryczną najczęściej powierza się fachowcom. Jest to z resztą bardzo rozsądna decyzja, majsterkowanie przy urządzeniach elektrycznych bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może zakończyć się tragicznie. Powodem wielu pożarów są zwarcia elektryczne, część z nich to z pewnością wynik nieumiejętnych chałupniczych robót przeprowadzanych przez niewykształcone osoby. Często oszczędność kilkuset złotych prowadzi do utraty całego dobytku. Dzisiejsze urządzenia i instalacje są coraz bardziej skomplikowane, stąd tym bardziej warto skorzystać z usług profesjonalnych specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i narzędzia.


Transformatory to urządzenia które zaliczają się

Transformatory to urządzenia, które zaliczają się do maszyn elektrycznych. Są one wykorzystywane zazwyczaj do zmiany właściwości przepływającego prądu. W elektryce wykorzystywane są celem zmiany napięcia między kolejnymi etapami przesyłu. Poniżej przedstawiono budowę, działanie oraz zastosowania transformatorów.
Transformatory złożone są z rdzenia wykonanego z materiału ferromagnetycznego, w którym zamyka się strumień magnetyczny oraz z minimum dwóch uzwojeń sprzężonych ze sobą magnetycznie. Uzwojenia te tworzą obwody elektryczne transformatora, a rdzeń stanowi obwód magnetyczny. Powyższe elementy nazywane są czynnymi częściami transformatora. Część, na którą nawinięte są uzwojenia, nazywa się kolumną, zaś część zamykająca obwód magnetyczny to jarzmo. Przestrzeń zawarta między kolumnami i jarzmami to okno.
Działanie transformatora polega na tym, że jedno z uzwojeń podłączone jest do źródła prądu przemiennego. Skutkuje to przepływem w nim prądu przemiennego. Przemienny prąd wpływa na powstanie zmiennego pola magnetycznego. Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki. Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych tworzy zjawisko indukcji elektromagnetycznej – powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie.
Transformatory znajdziemy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zmiana napięcia prądu zmiennego. 
Transformatory znajdują swoje zastosowanie w stacjach przesyłowych prądu. Przesył odbywa się przy użyciu prądu o większym napięciu, a stacje transformatorowe zamieniają go na prąd o napięciu 230V, który dostarczany jest do naszych gniazdek. Na co dzień z transformatorami
możemy spotkać się w odbiornikach radiowych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, agregatach spawalniczych i wielu innych miejscach.
Transformatory stosuje się w różnych urządzeniach, takich jak np. wzmacniacze mocy, telewizor, linie elektryczne, zasilacz do komputera, ładowarka do telefonu itp. Transformatory to przede wszystkim elektryka, z którą codziennie mamy styczność.


Uwaga: błąd w słowie kluczowym "tranformatory"



© 2019 http://prad.estetyczna-dermatologia.wroclaw.pl/